גלישה באוגוסטה | מי אנחנו | פורום | צור קשר | הוסף למועדפים | המזוודה שלי
 
חיפוש מתקדם

טיפים לחיפוש
איטליה
אירלנד
אנגליה
ארצות הברית
גרמניה
דרום אפריקה
הולנד
סלובניה
ספרד
צרפת
שוויץ
עוד מדינות...
השכרת וילות ובתי כפר באירופה
טיסות לחו"ל
בתי כפר בסלובניה וקרואטיה
מבצע לגולשי אוגוסטה
שערי מטבע
שעון עולמי
שדות תעופה בעולם
שירותי תיירות
חברות תעופה
רשתות בתי מלון בעולם
אתרי מפות עולמיים
מידע על ביטוח נסיעות
טיפים
לימודים בחו"ל
עבודה בחו"ל
אירועי ספורט בעולם
הטיולים התפורים של אקדמי טרוול
חופשות קרוואנים וקמפינג
גו טרוול טיולים גיאוגרפיים
כל המידע על טורקיה
טיולים לילדים
ביטוח נסיעות

שלח לחבר
המידע המובא בפניכם עלול להיות עבור חלקכם ארוך ומייגע מעט, אך חשוב ביותר לקרוא אותו כדי להימנע מבעיות בעתיד ומהוצאות מיותרות שיתלוו לטיול שלכם. הלוואי שלא תצטרכו אף פעם להשתמש בביטוח שלכם!
 
בכל קיץ יוצאים מישראל כ- 500 אלף נוסעים לחו"ל ובכל קיץ עולה מחדש סוגיית ביטוח הנוסעים לחו"ל לכותרות. הסיבה היא, שמתוך הרבבות הללו, מעטים מבינים בביטוח ויודעים למשל, שביטוח נוסעים לחו"ל מבוסס על תנאי מינימום מחייבים שנקבעו בתקנה על-פי חוק פיקוח על שירותים פיננסיים (ביטוח) התשמ"א – 1981. תנאי המינימום כוללים הוצאות רפואיות עקב מחלה או תאונה (והוצאות בשל הארכת הביטוח בחו"ל בשל אלו) וכן ביטוח מטען.
נכון להיום ישנן חברות שהרחיבו את המינימום הזה ותוכלו למצוא בפוליסות שלהן גם ביטוח תאונות אישיות, ביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי, ביטוח ביטול נסיעה, הוצאות העברת גופה מחו"ל וכדומה. כמו כן, חלק מחברות כרטיסי האשראי הבינלאומי כוללות את ביטוח הנוסעים במחיר הנפקת כרטיס האשראי.
הרחבת הפוליסות על ידי חברות הביטוח, שהיא דבר חיובי לכשעצמו, יכולה לגרום לבלבול אצל הלקוח שאינו בקי בענייני ביטוח ופוליסות, בייחוד כאשר החוק אינו קובע סכום פיצוי מינימלי וכך הסכומים משתנים מפוליסה לפוליסה. תנאי המינימום גם לא קובעים דבר לגבי תקופת שהייה מירבית בחו"ל, גיל המבוטח ופרטים נוספים שכדאי לתת עליהם את הדעת כשרוכשים פוליסת ביטוח. גם מי שמחזיק בביטוח של החברות שמנפיקות אשראי בינלאומי לא מכוסה תמיד במאה אחוז, שכן לעתים יש צורך בביטוח נוסף בשל שהייה ארוכה יותר, גיל גבוה, סיבוכי הריון וכדומה. 
 
ביטוח לפי כרטיסי אשראי
מה שחשוב לבדוק זה האם הביטוח מתאים לצרכים המיוחדים שלכם, ביניהם מצב גופני, גיל, יעד הנסיעה וכדומה, שכן ביטוח זה מכסה לרוב רק את הדברים הבסיסיים. שימו לב: יש לבצע את הבדיקה הזו לפני הנסיעה (פשוט היכנסו לאתר חברת כרטיס האשראי באינטרנט), שכן זהו התנאי לקבלת התנאים המיוחדים. לרוב ניתן להרחיב את הפוליסה בתשלום נוסף.
 
משך שהיה ותכיפות הנסיעות לחו"ל
והרי הפתעה: לא נהוג לעשות ביטוח נוסעים לתקופה שמעל לחצי שנה, שכן הפוליסה לא נועדה לספק שירותי ביטוח רפואי כמו קופת חולים; אנשים הטסים לחו"ל לתקופה ממושכת בדרך כלל עושים לעצמם ביטוח רפואי באותה מדינה אליה הם נוסעים, או שהם רוכשים מספר ביטוחים עוקבים. הביטוח של מחזיקי כרטיסי האשראי אמנם אינו מגביל אתכם למספר הנסיעות בשנה, אולם ישנה הגבלה של עד 45 ימים לנסיעה אחת, אותה ניתן להרחיב ל- 60 יום בתוספת תשלום. בדרך כלל תוכלו לבטח תקופה של עד שישה חודשים, אולם יהיה לכם קשה לעשות זאת כשאתם כבר בחו"ל ולכן מומלץ לקבוע מראש (עוד בארץ) את תקופת הביטוח המבוקשת, אותה תוכלו לקצר, אם תשובו לפני הזמן.
 
ארצות היעד
באופן כללי אין הגבלה בפוליסות הביטוח לארצות היעד של הנסיעה, אך עלות שירותי הביטוח משתנה ממדינה למדינה.
בארצות מזרח התיכון או אירופה, עלויות אשפוז דומות לישראל. באמריקה הצפונית- ארה"ב וקנדה עלויות אשפוז גבוהות יותר. מומלץ לרכוש פוליסה שמכסה את עלויות אשפוז. בארצות עם רמת רפואה ירודה או במדינות בהן אתם מתכוונים לטייל הרחק ממרכזי אוכלוסיה ובתי חולים, רצוי לרכוש ביטוח המכסה הוצאות העברה לבית-חולים בארץ באמבולנס אווירי.
אצל חברות ביטוח אחדות אפשר לרכוש תמורת פרמיה נוספת כיסוי מלא להוצאות הטסה רפואית לישראל.
 
ביטוח החמרה במצב בריאות קיים
מה קורה במקרה של החמרת מצב הבריאות הקיים, לדוגמא: תרדמת אצל אדם הסובל מסכרת?
ביטוח רגיל אינו כולל החמרה במצב הבריאות הקיים. ניתן לרכוש ביטוח כזה, אולם הוא לא יכלול טיפולים שגרתיים במצב בריאות לקוי על מנת לייצב את מצבו של החולה, כמו, לדוגמא, את מימון התרופות שנוטל חולה סכרת באופן קבוע. לרוב ניתן להרחיב את ביטוח הנוסעים למקרה של הרעת מצב, גם בחברות האשראי, אולם תידרשו לחתום על כך שלא חלה הרעה במצב בריאותכם בשנה שלפני החתימה על הפוליסה והביטוח לרוב יהיה מוגבל בסכום שכתוב בפוליסה.
בין חברות הביטוח קיימים הבדלים בסעיף זה, אך בכל מקרה ביטוח החמרה במצב בריאות לא יממן את הדברים הבאים:
מחלה שחלה בה החמרה בשנה הקודמת או שלא היתה מיוצבת בשנה זאת, איידס, מחלות הסרטן, מחלה שבגינה עמד המבוטח לפני התערבות רפואית או כירורגית אקטיבית או בדיקת בירור בלתי- שגרתית, השתלת איברים, ניתוחי לב וצנתור לב שלא באו בסמוך לאוטם שריר הלב בחו"ל, שמירת הריון ולידה, תרופות וטיפולים שנקבעו טרם הנסיעה וכן בדיקות וטיפולים שניתן לדחות עד למועד השיבה לארץ.
יש חברות ביטוח שאינן מבטחות בנוסף לאלה גם מקרים של: מחלה ממאירה, ניתוחי לב, צנתור לב, אנגיוגרפיה (בלון), השתלת קוצב לב קבוע, דיאליזה, MS ו- C.F, מקרים בהם המבוטח נמצא ברשימת המתנה לטיפול רפואי או ניתוח, אם הומלץ על-ידי הרופא המטפל כי הנסיעה לא תתבצע, והשתלת אביזרים. לכן, רצוי לקרוא את רשימת החריגים לפני עריכת ביטוח זה ולמצוא את הפוליסה המתאימה ביותר לצרכים המיוחדים שלכם.
 
כיסוי סיבוכי הריון
הביטוח הבסיסי אינו מכסה סיבוכי הריון וניתן לרכוש את הביטוח הזה אצל מספר חברות ביטוח, אם כי אין זהות בין תנאי הפוליסות השונות. כך, למשל, פוליסה אחת מגבילה את הכיסוי להוצאות רפואיות והוצאות אשפוז ל- $5,000. ההרחבה לספורט חורף אינה חלה על נשים בהריון. פוליסה שנייה מגבילה את אחריות החברה להוצאות רפואיות ואשפוז להרחבה זו ל- 200 אלף דולר.
בכל מקרה, שתי פוליסות שבדקנו מגבילות את הכיסוי עד 26 שבועות להריון, כלומר, עד החודש השישי. הסיבה להגבלה זו נעוצה בהנחה כי עד 26 שבועות מדובר בד"כ בהפלה, כאשר בתקופת הריון העולה על תקופה זו מדובר כבר על לידה מוקדמת על כל הכרוך בכך, כולל טיפול בפג.
 
גיל המבוטח
חשוב לבדוק את הגבלות הגיל בפוליסה, במיוחד אם אתם מטיילים עם ילדים או נמנים על אוכלוסיית גיל הזהב.
הדבר בא לידי ביטוי במספר מקרים: הביטוח באמצעות כרטיס אשראי מכסה הוצאות אשפוז עד גיל מסוים בלבד; בפוליסות ישנה הגבלת גיל במקרים של תאונות אישיות ומטען (לילדים ובני נוער); כיסוי החמרה במחלות קיימות; ביטוח קיצור הנסיעה או הפסקתה וכן, הפסד פיקדון או ביטול הנסיעה. ביטוח השתתפות עצמית לרכב שכור אינו חל בעת נהיגת נהגים מעל ומתחת לגיל הרשום בפוליסה.
 
עיסוק בספורט מסוכן בחו"ל
אם אתם מתעניינים בספורט חורף, ניתן לרכוש את הביטוח הזה כהרחבה לביטוח הקיים. אולם, רוב החברות לא מכסות ספורט אתגרי כגון טיפוס הרים, סקי מים, צלילה וסקי שלג.
יש חברות ביטוח המשווקות ביטוח לעיסוק בספורט מסוכן תמורת פרמיה מיוחדת.
 
נסיעה ברכב שכור בחו"ל
חשוב לדעת: אם אתם שוכרים רכב בחו"ל, ביטוח נוסעים אינו מבטח הוצאות שיש לבטחן במסגרת ביטוח רכב חובה בחו"ל. אולם במסגרת פוליסות אחדות ניתן לבטח את ההשתתפות העצמית לרכב שכור בחו"ל.
 
סכום ביטוח למטען
שימו לב להגבלות סכומי הביטוח במיוחד במקרים הבאים: אם אתם לוקחים איתכם דברי ערך, כמו תכשיטים, פרוות, מסרטות ומצלמות, או אם אתם מתכוונים לערוך קניות בחו"ל. הסכומים אינם אחידים בין חברות הביטוח השונות ואפשר להגדיל אותם תמורת פרמיה נוספת עד לגבול מסוים. כמו כן, קיים ביטוח "כל הסיכונים" לדברי ערך, הכולל במסגרת תכולת הדירה גם רכוש בחו"ל (גם כאן תמורת פרמיה). אולם, ההשתתפות העצמית בביטוח הדירה ותכולתה היא בדרך כלל גבוהה יותר מההשתתפות העצמית לפי הפוליסה של ביטוח נוסעים לחו"ל. המטען מבוטח על בסיס נזק ראשון ולא חל לגביו ביטוח חסר.
 
ביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי בחו"ל
סעיף זה דומה במהותו לביטוח אחריות חוקית כלפי צד שלישי הניתן כהרחבה לביטוח תכולת הדירה. אולם קיומו חשוב בעיקר אם אתם נוסעים לארצות אשר בהן ישנה מודעות להגשת תביעות כלפי צד שלישי. מכיוון שגבולות סעיף זה משתנים מפוליסה לפוליסה, מומלץ לבחור בפוליסה עם הסכום הגבוה ביותר ואם אפשר,סכום המותאם לדין המדינה אליה אתם נוסעים.
מקרים שאינם כלולים בפוליסה: חבות מעבידים, חבות חוזית, חבות כלפי בן משפחה, חבות עקב שימוש בכלי טיס או בכלי שיט.
 
ביטוח נוסעים לחו"ל מתחיל עוד בארץ
אם לא ידעתם, ביטוח נסיעות לחו"ל מתחיל עוד בארץ והוא חל במקרים של ביטול נסיעה תוך תקופה מסוימת (למשל 14 יום) לפני הנסיעה עקב סיבות המפורטות בפוליסה. למשל: מוות, תאונה או מחלה של המבוטח או של המלווה, מוות או אשפוז של בן משפחה קרוב, ביטול טיסות של שירות המטוסים עקב מגיפה או מהומות בארץ היעד, חטיפת המבוטח, נזק לביתו של המבוטח על-ידי אש, שיטפון, וכו'.
המטען מבוטח לפי תנאי המינימום בצאת המבוטח מביתו בדרך לשדה תעופה או מרגע מסירתו למוביל מוסמך ומסתיים עם שובו לביתו מחו"ל.
 
המשך אשפוז בארץ
המשך האשפוז בארץ נכלל בביטוח וזאת משום שתנאי המינימום שנקבעו בחוק אינם מצמצמים את הכיסוי לחו"ל בלבד והפוליסה מכסה גם את המשך האשפוז בארץ.  רוב חברות הביטוח צמצמו את מספר ימי האשפוז בארץ וקבעו מגבלות נוספות אחרות.
 
ביטוח מחלה או תאונה
זה נכון שהביטוח מכסה מחלה או תאונה בחו"ל, אך חשוב לא פחות לדעת מה הוא אינו מכסה:
• מחלה אשר בגינה היה המבוטח בטיפול או בהשגחה בעת צאתו לחו"ל או שישה חודשים לפני כן.
• נסיעה לחו"ל אשר מטרתה לקבל טיפול רפואי שם.
  היקף הכיסוי:
כיסוי מצומצם: הוצאות רפואיות בעת אשפוז בבית חולים, ניתוחים בדיקות וטיפול נמרץ.
כיסוי רחב: בנוסף לכיסוי הכלול בכיסוי המצומצם, כולל גם הוצאות טיפול רפואי, צילומי רנטגן ותרופות שלא בעת אשפוז, הוצאות נוספות אשר הוצאתן היתה חיונית לצורך שהייה בחו"ל מעבר לתקופת הביטוח, לצורך הוצאות נסיעה נוספות בגלל קיצור הנסיעה, או הוצאות נסיעה נוספות עקב הארכת השהות.
חשוב: ההוצאות נחשבות להוצאות חיוניות אם נמסרה חוות דעת בכתב של רופא מוסמך או של מוסד רפואי מוכר לגבי חיוניות הוצאתן.
 
הפוליסות הרצויות
רצוי לבחור בביטוח שבו הפוליסה משלמת את הוצאות בית חולים על-ידי העברה ישירה לבית-החולים בחו"ל. חשוב גם לבחור ביטוח הכולל שירותי מוקד המעניקים עזרה בייעוץ לקבלת שירות רפואי בחו"ל. לטופס הפוליסה מצורף כתב תביעה מיוחד אותו ממלא בית-החולים המטפל ושולח לחברת הביטוח בארץ שמעבירה לו את הכספים. בביטוח נוסעים לחו"ל טופס הצעת הביטוח מהווה גם את דף הרשימה של הפוליסה. הפרמיה מחושבת בדולרים של ארה"ב ומשולמת בשקלים לפי שער הדולר היציג ביום התשלום. יש חברות ביטוח המשווקות ביטוח זה באמצעות כרטיס אשראי או באמצעות מכירה בסניפי הדואר.
 
ביטוח נוסעים לחו"ל אינו כולל
אז איזה פוליסה לבחור? ביטוח נוסעים לחו"ל אינו מבטח את כל המקרים וההוצאות. להלן חריגי הכיסוי העיקריים לפי הפוליסה המקובלת אצל אחת מחברות הביטוח:
ביטוח המטען אינו כולל: כסף, דברי אומנות, משקפיים, עדשות מגע, מטריה.
הכיסוי למזוודה עצמה מוגבל, בדרך כלל,  לנזקי אש וגניבה בלבד.
מטען בלתי-מלווה או מטען הנגנב מתא שמירת חפצים או מתא מטען של הרכב מבוטח רק עד גובה של 15% מסכום הביטוח למטען.
ביטוח הוצאות אשפוז אינו כולל: שהות בסנטוריום, לידה, הפלה, הפרעה נפשית ותוכנית מרפא.
ביטוח הוצאות רפואיות שלא בעת אשפוז אינו כולל: טיפול או ניתוח חניכיים, כירופרקט, פיזיותרפיה.
ביטוח רפואי אינו מכסה מצב בריאות שהטיפול בו היה צפוי בעת חתימת ההצעה או היציאה לחו"ל, וכן מצב בריאות שהטיפול בו היה צפוי או שבגינו היה המבוטח או בן משפחה קרוב לו מצוי בטיפול רפואי ולו תרופתי בלבד ו/או בהשגחה רפואית בעת צאתו לחו"ל או במשך ששת החודשים אשר קדמו לצאתו. ניתן לרכוש הרחבה להחמרה במצב קיים אצל חלק מהמבטחים.
כל הפוליסות אינן כוללות תאונות הקשורות בטיפוס הרים, סקי מים, צלילה (במקרים אלה, כאמור, ניתן לרכוש הרחבה אצל חלק מהמבטחים), השתתפות פעילה בפעולה מלחמתית וכד', טיסה שלא כנוסע בשירות מטוסים סדיר, הוצאה או נזק שצד שלישי חייב בתשלומם.
נזקי רעידות אדמה – נמצאים מעל גבול האחריות המיוחד שנקבע לפעמים לסיכון זה.
 
הוצאות מיוחדות
הביטוח כולל גם סעיף הוצאות מיוחדות, אולם גובה הכיסוי אינו אחיד בין החברות השונות וכדאי לבחור את הפוליסה המתאימה ביותר.

ביטוח תאונות אישיות

הביטוח כולל בדרך כלל גם את סעיף תאונות אישיות, כלומר: מוות ונכות בלבד מתאונה.
גם כאן הסכומים המקובלים אצל חברות הביטוח אינם אחידים והביטוח מוגבל בסכום הרשום בפוליסה לאדם. הביטוח כולל כיסוי סיכון מלחמה פסיבי (ילדים ואנשים מבוגרים מבוטחים, בדרך כלל, בסכומים נמוכים יותר).
 
סעו לשלום וחזרו בשלום, אל תשכחו לקרוא את האותיות הקטנות בעלות המשמעויות הגדולות ושלעולם לעולם לא תצטרכו להשתמש במידע הזה.
עזרה מועדון מנויים דרושים מפרסמים